המפעל הציוני / ניר קינן

ב 29 בנובמבר 1947 הכריזה העצרת הכללית של האומות המאוחדות על סיומו הקרוב של המנדט הבריטי בארץ ישראל ועל הקמתן של שתי מדינות: יהודית וערבית. כשישה חודשים מאוחר יותר , בעיצומה של מלחמה עקובה מדם, הכריז דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל..

התרחשויות  אלה לא נולדו בן לילה. קדמה להם מסכת מורכבת של אירועים, שיריעתם נפרסת על כמאה וחמישים שנות היסטוריה. המהפכה המהוללת באנגליה, המהפכה הצרפתית, מסע נפוליאון וצמיחתם של האמנסיפציה, הלאומיות המודרנית ובצדן האנטישמיות המודרנית, הביאו להתעוררות גם בקרב יהודים. תהליכי העיור, ההשכלה והתיעוש, לא פסחו גם על בני עמינו והצמיחו מגוון עצום של תפיסות עולם ודעות, החל מרפורמה והתערות, דרך מהפכנות ועד חרדיות והסתגרות.  בתוך כל אלה הלך ונרקם בליבם של מעטים,  גם החזון הלאומי יהודי – “הציונות”.

הסדרה תעסוק בהתפתחויות אלה ומטבע הדברים ינוע בן התרחשויות שעיקרן על אדמת אירופה והמשכן בהקמת המפעל הלאומי- התיישבותי בארץ ישראל.. נעמוד על השינויים שחלו לאחר מלחמת העולם הראשונה, כאשר הארץ עברה משלטונם בן ארבע מאות השנים של העות’מאנים, לשלטון המנדט הבריטי.. נעסוק בצמיחת התנועה הלאומית הפלסטינאית בשורשי הסכסוך הציוני פלסטינאי.

דגש מיוחד יינתן להשפעתו של המפעל הציוני על נוף הארץ והפיכתה מארץ דלת אוכלוסין ונחשלת למרחב דינמי בו קמו תוך זמן קצר יחסית מפעלי פיתוח גדולים ונערכו ניסיונות חברתיים התיישבותיים שאין להם אח ורע…

 

עלות 360 ש”ח לחודשים ינואר-מרץ 21

השיעור הקרוב

17 ינו 2021

שעה

10:50 - 12:15