מסע וירטואלי אל אתיופיה הנוצרית: הכנסיות הקדומות – חגים ועליה לרגל. / אליק שחף

מסע וירטואלי (בזום) אל אתיופיה הנוצרית: הכנסיות הקדומות – חגים ועליה לרגל. מרצה: אליק שחף
דינמיק

כנסייה האתיופית היא מהקדומות ביותר בעולם הנוצרי, ראשיתה במאה ה-4 לספירת הנוצרים. קרבתה הגיאוגרפית של אתיופיה אל המרחב התרבותי השמי במזרח התיכון, הביאו השפעות תרבותיות רבות ומגוונות. אין עוד כנסייה קדומה שספוגה בכל כך הרבה אלמנטים יהודיים כמו הכנסייה האתיופית. הנצרות באתיופיה חיה ונושמת מראשיתה ועד ימינו, והטקסים והחגים שומרים על רצף היסטורי ועל מסורתם הקדומה.

חבל תיגריי הוא המחוז הצפוני ביותר באתיופיה. נופי החבל פראיים ומבותרים יותר מאשר חבלי אתיופיה האחרים. באזורים נרחבים של החבל נחשף, מסלע גרניטי, ורכסי אבן-חול מרשימים ורבי עוצמה. מבחינה היסטורית ותרבותית לתיגריי קשרים ומורשת משותפת עתיקת-יומין עם אריתריאה, המדינה השכנה מצפון. במשך למעלה מ-2,000 שנה, שלטו באתיופיה אליטות ממוצא אמהרי-תיגריני, והמדינה-ממלכה הוגדרה כנוצרית עד שנת 1974.

אקסום אשר בחבל טיגריי, בצפון אתיופיה, היתה בירתה של ממלכה אדירה שהתקיימה למעלה מ-1,000 שנה, והושוותה במעמדה לאימפריות של פרס ורומא. לימים, היתה אקסום לבירתה של אימפריה נוצרית, ועל פי הסיפור האתיופי – ארון הברית הגיע מהמקדש בירושלים לאתיופיה. נדון במיתוסים ובהיסטוריה האופפים את הסיפור הזה, ומשמעויותיו באשר למפגש בין נצרות ויהדות על אדמת אתיופיה.
• תנועת הנזירות באתיופיה ביססה כוח פוליטי רב אל מול חצרות המלכים, והשפעה חינוכית על המוני המאמינים. בחבל גראלטה, צפון-מזרח אתיופיה, נופים רבי הוד של אבן-חול ובהם משובצים מנזרי סלע תלויים כקיני נשרים. תנועת הנזירות תרמה רבות לביסוסה של אימפריה נוצרית. באמצעות האיקונוגרפיה (ציורי הקיר והדמויות במנזרי סלע אלה) תקום לתחייה ההיסטוריה הדתית והפוליטית של האזור.
• בלליבלה, אשר במזרחה של אתיופיה, הקימה שושלת זאגווה, לפני 800 שנה, מערך של 11 כנסיות חצובות בסלע וולקני. זוהי “פטרה” של אתיופיה. לתפיסתם של המאמינים הנוצרים לליבלה מהווה העתק של ירושלים באתיופיה. גם כאן, מיתוס ומציאות משמשים בערבוביה ויוצרים סיפור מרתק של אמונה, צליינות שמתקיימת מזה 800 שנה כפי שהיתה קיימת בעולם העתיק בעליות לרגל לבית המקדש בירושלים, ארכיטקטורה מרהיבה ומרשימה בנוף דרמטי של הרים ומצוקים נישאים.

Meeting banner

השיעור הקרוב

09 יול 2020

שעה

17:00 - 18:15